top of page

עיצוב תאורה לבית - בחירת גופי תאורה - ככה תעשו את זה נכון

תכנון / עיצוב תאורה לבית

עיצוב תאורה לבית, הינו חלק בלתי נפרד מהאווירה בסביבת המגורים. בין אם מדובר בתאורה טבעית החודרת מבעד לחלונות ובין אם תאורה שבחרתם לחדרים השונים בבית. החשיבות של בחירת התאורה הינה מעבר לעיצוב הבית. בחירת סוג התאורה, כמות האור שהמנורה מפיצה, הכיוון והצבע של האור משפיעים באופן ישיר על האופן בו העיניים מתמצאות בחלל בשעות השונות של היום. בנוסף, האווירה שנוצרת בבית, הצבעוניות שמתקבלת בבחירת צבעי הקירות וצבעי התאורה משפיעים על התחושות והרגשות שלכם לאורך היום.

בחירת תאורה נכונה לבית. מתחילה מתכנון נכון שמשלב בין פונקציונליות לעיצוב. ראשית יש להבין מי האנשים הנמצאים בבית ומה הצרכים השונים שלכם עבור כל אזור. מערכת נקודות החשמל מבוצעת בשלב די מתקדם בתהליך הבנייה או שיפוץ הדירה ולכן עדיף לכלול את תכנון התאורה בשלב מוקדם. לקריאה נוספת על תכנון החשמל בדירה.

 

אז איך בוחרים עיצוב תאורה לבית בצורה מוצלחת?

 • הגדירו מה מטרת התאורה:  התחילו בכך שתגדירו מה אתם רוצים להשיג עם התאורה. האם אתם רוצים ליצור תאורה חזקה באזורי עבודה? תאורה רכה בחדר השינה? תאורה דרמטית בסלון?

 • שימו לב מי קהל היעד: גילאים, צרכים מיוחדים (לדוגמה, קשיי ראייה).

 • בדקו מתי שעות הפעילות בבית: מה כמות האור הנדרשת במהלך היום ובלילה.

 • בחנו את התאורה טבעית: כמות אור השמש החודרת לחלל. לפי זה תוכלו לבחור נורות בעלות עוצמת הארה וגוון אור מתאימים.

 • בדיקת מיקום הריהוט: בשלב ראשוני הגדירו את גודל הריהוט והמיקום שלו בחלל כדי להתאים את מיקום נקודות התאורה בהתאם.

 • הגדירו תקציב: עלות גופי תאורה, נורות והתקנה. לא לשכוח שהתקנת גופי התאורה צריכה להתבצע על ידי חשמלאי מוסמך בלבד!

·       בחרו סגנון עיצובי: התאמת התאורה לסגנון הכללי של הבית יכולה להוסיף חתימה אישית ולהעצים את הסגנון הייחודי שלכם. כדי להעצים את האווירה והחוויה האישית שלבו בין תאורה כללית, תאורה ממוקדת ותאורה דקורטיבית.

·       הימנעו מסנוור : מקורות אור ישירים, כמו נורות חשופות, עלולים לגרום לסנוור. השתמשו בגופי תאורה בעלי זווית הארה רחבה.

 • שקלו תאורה חכמה: תאורה חכמה מאפשרת לכם לשלוט בתאורה מרחוק באמצעות אפליקציה בטלפון החכם או הטאבלט.

 • בחירת גוון האור: גוון האור משפיע על האווירה בחדר. אור חם (2700K-3000K) נותן תחושה נעימה ורוגעת, בעוד שאור קר (5000K-6500K) נותן תחושה של אנרגיה וריכוז.

 • בחירת עוצמת הארה: עוצמת הארה נמדדת בלומן (lm). ככל שהחדר גדול יותר או שהשימוש בו אינטנסיבי יותר, כך תזדקקו ליותר לומן.

 • שימוש בעמעמים: עמעמים מאפשרים לכם לווסת את עוצמת האור בהתאם לצרכים. כיום ניתן לשלב גם מנורות חכמות שניתנות להפעלה בקלות באמצעות אפליקציה.

 

אספנו לכם כמה דוגמאות לעיצוב תאורה חכם בבית:

1.     תאורת מראה בחדר רחצה – יכולה לשמש גם ברמה הפונקציונאלית של הארת שטח הפנים בזמן גילוח או איפור. בנוסף אם ניתן למראה מפסק נפרד תוכלו להשתמש בתאורה זו גם כתאורת לילה. יש חשיבות בשעות הלילה להשתמש בתאורה חלשה שלא תעיר אותנו ותסנוור. חשוב לבדוק מול ספק התאורה מה כמות האור שנותנת המראה אותה אתם רוצים לרכוש.

2.     תאורת אווירה מיוחדת במסדרון – שילוב גופי תאורה מיוחדים שנותנים מעט אור בנוסף על תאורת תקרה חזקה מוסיפים לנו אווירה, חותמת אישית ומאפשרים תאורה עדינה בשעות הערב לאווירה אינטימית ומיוחדת.

3.     תאורה סמויה – תאורה סמויה בארונות מטבח מאפשרת הארה ישירה של אזור העבודה בלי להשפיע על הארת החדר כולו. כך תוכלו לאזן בין תאורה נעימה בחלל הבית לבין תאורה פונקציונלית של משטח העבודה בו מתבצעות פעולות הדורשות כמות אור גדולה יותר.

   

 1. תאורת מראה - שילוב תאורה פונקציונאלית בחדר אמבטיה

עיצוב חדר אמבטיה
תאורת מראה בחדר אמבטיה

2. תאורת אווירה - בחירת גוף ייחודי


עיצוב תאורה לבית
תאורת אווירה לבית

3. תאורה נסתרת - תאורת משטח עבודה במטבח


עיצוב תאורה במטבח
תאורת לד במטבח

 צילומים: מרוה הרוש


טיפים נוספים בעיצוב תאורה לבית:

 • צבעים שנבחר לקירות יכולים להיראות שונה בגווני תאורה שונים. לכן נבדוק את צבע הקירות בתאורה שתואמת את גוון המנורות שבחרנו לאותו החדר.

 • השתמשו בצמחים כדי להוסיף עניין וצבע לתאורה.

 • ודאו שהתאורה שלכם חסכונית באנרגיה.

 • גם אם מיקום נקודת התאורה קיים בשטח לא חייבים להזיז כיום יש מגוון פתרונות יצירתיים שיכולים לסייע בהתגברות על הבעיה

 • חשוב לבדוק מול החשמלאי בשטח איזה מפסק מדליק ומכבה את התאורה כדי לאפשר לנו התנהלות קלה ופשוטה במשך היום

 • בדירת קבלן חשוב לבחור את התאורה מראש מאחר ולקבלן יש לוח זמנים מיוחד בבניית הדירה. לקריאה נוספת – דירת קבלן.

אם אתם לקראת תכנון תאורה או עיצוב תאורה לבית ואתם רוצים לעשות תכנן נכון דברו איתנו, נשמח לשוחח איתכם לשיחת היכרות ראשונית ללא התחייבות.
Comments


bottom of page