top of page

מה צריך לדעת לפני שקונים דירה?

תוכן עניינים:


לפני קניית דירה? ודאו שביצעתם את הבדיקות הבאות!

קניית דירה, היא כנראה ההשקעה המשמעותית ביותר שתבצעו בחייכם, בין אם מדובר ברכישת דירה מקבלן ובין אם רכישת דירה יד שנייה. לפני שמתחילים לדמיין את עצמכם יושבים לקפה בסלון החדש, חשוב לבצע בדיקות מקדימות יסודיות לפני קבלת ההחלטה. במאמר זה נפרט לכם את כל מה שצריך לדעת על מנת לבצע רכישה נכונה וחכמה.

 

לפי קלישאה מוכרת בעולם הנדל"ן יש 3 קריטריונים קריטיים ברכישת דירה הם:

 "Location, Location, Location"

 

מה לבדוק מבחינת מיקום לפני שקונים דירה:

 

כדאי לזכור שיש משתנים קבועים שלא ניתנים לשינוי וחשוב להיות מודעים להם :

 

· סביבת המגורים: תחבורה, בתי הספר, הגנים, הגינות, קופת החולים ובתי הקפה בסביבה, חניה. אופי הקהילה. מי בעלי הדירות בבניין? מי האנשים הגרים בשכונה? ? האם הבניין בדרך כלל נקי ומסודר? האם יש חברת ניהול או וועד? מה העלות החודשית והאם יש על מי לסמוך? כל אלו ישפיעו על תחושת השייכות שלכם לשכונה וכן על אופן ההסתגלות של המשפחה שלכם לאחר המעבר. שכנים ושכנות זה דבר שלפעמים בא והולך והוא לא מהווה חלק ממחיר הדירה.

· תכנון עתידי של השכונה: גם אם לא תוכלו להשפיע על האזור, חשוב להכיר את הדברים מראש ולקחת אותם בחשבון. כדאי להבין את פוטנציאל ההשבחה ומה משפיע על מחיר הדירה: מהן התוכניות העתידיות לרחוב ולשכונה? האם יש תוכנית להתחדשות עירונית בבניין? מומלץ גם לדבר עם בעלי הדירות בבניין ולראות מה ידוע להם, האם בעבר הוצעו להם תוכניות?

 ·  מיקום הדירה ביחס למבנה: מה מיקום הדירה ביחס לחצר? היכן חדר האשפה? היכן בלוני הגז? האם יש חדר אופניים? בן כמה הבניין ואילו שיפוצים נעשו לאורך השנים? האם יש הפרות בנייה בבניין? ועוד...

 ·  נוף וכיווני אוויר: מה הנוף הנשקף ומה וכיווני האוויר של הדירה? לאן פונה הדירה? מה נשקף מהחלון המרכזי ולאן פונים חלונות החדרים? כביש ראשי ורחוב סואן, גינה ציבורית, האם מתאים לנו רעש ותנועה או שאתם מעדיפים יותר שקט?

לגבי כיווני אוויר- כיוון אוויר מרכזי צפוני יהיה מוצל וקריר יותר בקיץ, אך כיוון אוויר דרומי ישפר את התאורה בדירה במהלך היום ויקל על חימום הבית בחורף – אם אתם מתלבטים בין דירות דומות, אולי זה מה שיוכל להכריע את הבחירה.

 

טיפ: מומלץ לדבר עם כמה מהשכנים לפני רכישת הדירה.

 

בדיקות מקצועיות אשר מומלץ לבצע:

אם התעניינתם בדירה, כנראה שאתם כבר מזהים בה את הפוטנציאל. ועדיין, כדי לדעת בוודאות שהדירה מתאימה לכם, חשוב לפנות לבעלי מקצוע מתאימים כדי לוודא שהעסקה אכן תואמת את הצרכים: משרד עורכי דין המתמחה בנדל"ן לטובת ליווי משפטי בתהליך הרכישה וחוזה המכירה, יעוץ משכנתאות (במידת הצורך), יעוץ אדריכלי והנדסי לבדיקת פוטנציאל השינויים הנדרשים ומצב הדירה הקיימת. כל אלו יעזרו בהשלמת בדיקות מקצועיות לדירה:

·  הזמנת תיק בניין: מידע על הבניין הקיים והתכניות המקוריות אשר אושרו ברשות העירונית

· בדיקת נסח טאבו: זכויות קניין, סימון שטח הדירה שאושר, סימון החניה

· בדיקה הנדסית: איתור עמודים וקירות בטון, מעבר צנרת ראשית, איתור ליקויי בנייה, רטיבות, בעיות חשמל

 

טיפ: חשוב לפנות למשרד עו"ד המתמחה בנדל"ן לפני כתיבת חוזה הרכישה.

 

הדירה נאה בעינייך? 

לפני שקונים דירה, איך תדעו שהדירה מתאימה לכם? לפעמים קשה לדמיין את החיים בדירה שראיתם רק בשרטוט או הדמיה. במקביל לבחירת הסגנון לעיצוב הבית, יש לבדוק מה הריהוט הקיים ברשותכם, אילו פריטים תצטרכו לרכוש ואיך אלו יוכלו להשתלב בחלל הקיים בדירה.


בשלב זה ניתן לפנות למעצבת פנים מומלצת שתדע לראות את הפוטנציאל בדירה תוך התחשבות בגורמים כמו גודל החדרים, אוריינטציה, מבנה קירות, צנרת חשמל ואינסטלציה ועוד. כמו כן, לוודא התאמה לצרכים ולתקציב שלכם. מעצבת פנים מקצועית יכולה להיות השותפה המושלמת שתסייע לכם להפוך את החלום למציאות, תוך ניצול יעיל של חלל הדירה ותכנון חכם המותאם לצרכים ולרצונות שלכם. 

 

מעצבת פנים מנוסה תוכל גם להציע פתרונות יצירתיים לאתגרים מיוחדים, כמו חללים קטנים או מורכבים. היא תסייע לכם בבחירת סגנון עיצובי שיתאים לאישיות שלכם ולטעם האישי, תוך התחשבות בתקציב. בנוסף, מעצבת פנים תוכל לנהל את תהליך השיפוץ או הרכישה באופן יעיל ומתואם, תוך הקפדה על לוחות זמנים ותקציב. היא תוכל לתאם בין בעלי מקצוע שונים, לפקח על ביצוע העבודות ולדאוג לכל הפרטים הקטנים.

 

ככה תוכלו לנצל את הרכישה באופן המקסימלי. תקבלו דירה במיקום שרציתם ובהתאמה מלאה לצרכים ולסגנון העיצובי שאתם רוצים.

 

מה לבדוק בתכנון לפני שקונים דירה?

 

1.האם סידור הדירה הנוכחי מתאים או שתצטרכו לעשות שינויים? האם חלוקת החלל מתאימה עבורכם? לכל משפחה יש דרכי התנהלות אחרת והרגלים שונים. לכן יש לבדוק את גודל החדרים, האזור הציבורי של הסלון והמטבח וגודל חדרי הרחצה. לבדוק את המידות הכלליות (אורך ורוחב) ולסמן את גודל הריהוט העקרוני שנכנס בשטח הנתון בדירה.

2. אילו שינויים אפשר לעשות בדירה? כן. כבר לפני שקונים דירה, עליכם לבדוק בתוכניות ו/או בשטח, אילו קירות ניתנים להזיז במקרה הצורך ואילו לא? איפה בדירה מוצבים קירות גבס/ קירות בלוקים ואיפה נמצאים קורות ועמודי בטון? מה קורה עם צנרת האינסטלציה והחשמל? האם ניתן להחליף מקלחון באמבט? גם אם הדירה מתאימה היום כפי שהיא, חשוב לבחון אילו שינויים תצטרכו לעשות בהמשך השנים.

3.עיצוב וריהוט: בתכנון הריהוט הראשוני כדאי לבחון האם תוכלו להסתפק בריהוט סטנדרטי או שחדרים ופינות מסוימות ידרשו ריהוט בהתאמה אישית? כדאי לדעת זאת עוד לפני רכישת הדירה כדי להיערך לתכנון התקציב בהתאם.

4."כל מה שמסביב" – התקנת סורגים ו/או התקנת מעקה, תוספת גגון / הצללה במרפסת, האם יש עמדת טעינה לרכב חשמלי? מה התהליך להתקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי במידת הצורך?


 

שיפוץ אמבטיה
לפני ואחרי שיפוץ דירה

לסיכום

קניית דירה היא תהליך מורכב, אך עם גישה נכונה ותכנון מקדים, תוכלו לקבל החלטה מושכלת שתבטיח לכם בית נכון ומדויק עבורכם. לכל דירה יש יתרונות וחסרונות, וחשוב לשקלל את כל אלו בהשוואה לשאר הדירות בשוק. זכרו, חשוב להיעזר באנשי מקצוע מומחים שיסייעו לכם בכל שלב ושלב בתהליך. עקבו אחרי הדגשים במאמר זה והבטיחו לעצמכם בית מותאם לצרכים ולרצונות שלכם.

 

מעצבת פנים מקצועית תוכל לעזור לכם רבות ולחסוך מכם טעויות עתידיות בתהליך רכישת דירה או שיפוץ דירה קיימת. היא תסייע לכם להפוך את החלום למציאות, תוך ניצול יעיל של חלל הדירה ותכנון חכם המותאם לצרכים ולרצונות שלכם.

 

בשביל זה גם אנחנו כאן כמעצבות פנים ונשות מקצוע שיכולות לעזור ולייעץ לפני הרכישה.

פנו אלינו לקבלת ייעוץ מקצועי בליווי רכישת דירה!


 לקריאה נוספת:שיפוץ דירה
דירה מתיווך

שיפוץ דירה רעננה צילום: מרוה הרושComments


bottom of page